Jasnogórskie Centrum Informacji – Dostępność Jasnej Góry dla osób niepełnosprawnych

Dostępność Jasnej Góry dla osób niepełnosprawnych

3 września 2024 10:52, Jasnogórskie Centrum Informacji

BAZYLIKA JASNOGÓRSKA I KAPLICA CUDOWNEGO OBRAZU

Do Bazyliki Jasnogórskiej i Kaplicy Cudownego Obrazu można wjechać na wózku inwalidzkim.

W wejściu do Bazyliki jest tylko niewielkiej wysokości próg (około 3-5 cm). Pielgrzymi bez problemu wjeżdżają do kościoła głównego.

Do Kaplicy Cudownego Obrazu pielgrzymi wjeżdżają bezpośrednio z placu przed kaplicą wejściem środkowym i z prawej strony - są tam wyłożone pochylnie.

W Bazylice przy głównym ołtarzu jest także możliwość przejazdu wózkiem do Kaplicy Cudownego Obrazu (bezpośrednio do drugiej części kaplicy).

OBIEKTY MUZEALNE

Bastion św. Barbary - najnowsze Muzeum Jasnogórskie, do którego na co dzień pielgrzymi schodzą po schodach, posiada windę dla osób niepełnosprawnych, przy korzystaniu z której pomaga obsługa Bastionu św. Barbary.

Do Bastionu św. Rocha można wjechać bocznym wejściem po uprzednim zgłoszeniu obsłudze tego Muzeum.

Muzeum św. Jana Pawła II i bł. Kard. Wyszyńskiego – jest częściowo dostępne. Znajdują się tam schody przedzielone przez środek barierką, która uniemożliwia przejechanie wózka i tylko jedna pochylnia.

Do Muzeum 600-lecia Jasnej Góry schodzimy po 3 stopniach, panowie z obsługi pomagają osobom niepełnosprawnym wykładając pochylnie, po których zjeżdżają wózkami.

Skarbiec jest praktycznie niedostępny dla osób niepełnosprawnych. Należy najpierw wjechać na mury jasnogórskie - nie ma windy, nie ma odpowiednio przygotowanych pochylni na schodach. W samym budynku, gdzie jest umiejscowiony skarbiec jest do pokonania jeszcze około 15 schodów.

Sala Rycerska - prowadzi do niej 26 schodów. Są one proste i szerokie. Przedzielone poręczą po środku. Posiadają również poręcze po bokach. Nie ma windy oraz pochylni.

Golgota Jasnogórska – wejście od Sali Rycerskiej, poprzez kilka schodów, lub od strony zakrystii (pomiędzy Bazyliką i Kaplicą Cudownego Obrazu), po kilkudziesięciu schodach.
Biblioteka - wejście do niej znajduje się na tym samym poziomie co Sala Rycerska, dlatego w praktyce jest także niedostępna dla osób niepełnosprawnych.

SPOWIEDŹ: WIECZERNIK ORAZ KAPLICA SAKRAMENTU POKUTY

Do Wieczernika prowadzą pochylnie dla osób z niepełnosprawnościami w pierwszej części schodów – z prawej ich strony, a w drugiej części – z lewej strony. Pierwszy zjazd kończy się tuż przy drzwiach Kaplicy Sakramentu Pokuty, do której można swobodnie wjechać na wózku.

W samym Wieczerniku, osoby z niepełnosprawnością mają pochylnie do pierwszego konfesjonału typu zamkniętego dwudrzwiowego.

TOALETY

Toalety dla pielgrzymów znajdują się w bramie wejściowej od strony parkingu. Jest tam także toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Druga możliwość skorzystania z toalety - to toalety przy Domu Pielgrzyma oraz przy Herbaciarni.

WEJŚCIE Z PSEM ASYSTUJĄCYM

Osoby niewidome po wcześniejszym zgłoszeniu pracownikom Straży Jasnogórskiej, mogą wejść na teren Sanktuarium z psem - przewodnikiem. Zgłoszenie ma charakter porządkowy i organizacyjny. Grupy zorganizowane, które zwiedzają Jasną Górę z przewodnikiem jasnogórskim zgłaszają przybycie takiej osoby/osób wcześniej i
pracownicy Jasnogórskiego Centrum Informacji uzyskują pozwolenia na zwiedzanie Sanktuarium, nawet z wejściem psa-przewodnika do Kaplicy Cudownego Obrazu (wejście grupy odbywa się zazwyczaj w czasie liturgii).

URZĄDZENIA DO OBSŁUGI OSÓB SŁABOSŁYSZĄCYCH

W wymienionych powyżej miejscach, nie ma zainstalowanych urządzeń do obsługi osób słabosłyszących. Kaplica Cudownego Obrazu i Bazylika Jasnogórska służy do
sprawowania liturgii i jest tam nagłośnienie dla uczestników liturgii. Bastion św. Barbary ma swoje nagłośnienie, które jest wykorzystywane w czasie spotkań dla grup, które zarezerwowały to pomieszczenie na konferencje, prelekcje itp. Przewodnicy jasnogórscy, którzy oprowadzają grupy na terenie Sanktuarium korzystają z systemów Audio Guide, co oznacza, że każdy uczestnik zwiedzania ma możliwość indywidualnego regulowania
głośności.

TABLICE DLA OSÓB NIEWIDOMYCH

Na terenie klasztoru znajdują się mosiężne tablice tyflograficzne: dwie przy wejściach na teren klasztoru (Brama Lubomirskich i Brama Papieska), a cztery inne przy Sali Jana Pawła II, przy Bastionie św. Rocha, w którym znajduje się Skarbiec Pamięci Narodu oraz w tzw. atrium w Kaplicy Matki Bożej.