Jasnogórskie Centrum Informacji

- INFORMUJEMY - SZCZEGÓŁOWY  PLAN  DNIA  ZNAJDUJE  SIĘ  - W  MENU - LITURGIA - MSZE ŚW. NA JASNEJ GÓRZE -

Aktualności » NOWA WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE - „WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE" ARTYŚCI W HOŁDZIE BŁOGOSŁAWIONEMU PRYMASOWI WYSZYŃSKIEMU

NOWA WYSTAWA NA JASNEJ GÓRZE - „WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE" ARTYŚCI W HOŁDZIE BŁOGOSŁAWIONEMU PRYMASOWI WYSZYŃSKIEMU

W Bastione św Rocha otwarta została Ogólnopolska Wystawa Sztuki Współczesnej „WYSZYŃSKI – PATER PATRIAE”, będąca hołdem polskich artystów złożonym Prymasowi Tysiąclecia z okazji jego beatyfikacji.

 

Różnorodne dzieła sztuki – rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby i prezentacje multimedialne – ukazują wielorakie aspekty drogi życiowej i postawy duchowej kardynała Wyszyńskiego: oddanie się Bogu przez Maryją - „Soli Deo”, „…per Mariam’ i drogę cierpienia - „Via Dolorosa”, która prowadzi do miłości i miłosierdzia – „Caritas et Misericordia”. Innym ważnym motywem ukazanym w artystyczny sposób jest miłość  do Ojczyzny i Kościoła związanej z troską o wolność ludzkich sumień – „Pater Patriae”, „Non Possumus”.

 

Prof. Mirosława Rochecka - kurator wystawy – podkreśla szczególny charakter ekspozycji, która jest swoistą „pielgrzymką”, gdyż prezentowana będzie później w 12 polskich galeriach i muzeach.

„Pielgrzymka” ta przypomina miejsca uwięzienia prymasa Wyszyńskiego oraz zainicjowaną przez niego peregrynacją kopii Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej. Nawiązuje też ona w artystyczny sposób do Jasnogórskich Ślubów Narodu i Wielkiej Nowenny, która była programem duszpasterskim przygotowującym Kościół i wiernych w Polsce do jubileuszu millenium chrztu Polski w 1966 r.

 

W wystawie biorą udział artyści różnych pokoleń, których dzieła – powstałe specjalnie z okazji beatyfikacji prymasa – są prezentowane na wystawie po raz pierwszy. .Starsi artyści wybrali dzieła sztuki ze swojego dorobku artystycznego.

 

Wystawę można zwiedzać do 2 lutego 2024 r.

Wstęp wolny!

Serdecznie zapraszamy!