Jasnogórskie Centrum Informacji – Śladami Odsieczy po Jasnej Górze...

Śladami Odsieczy po Jasnej Górze...

15 października 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Cudze chwalicie - swego nie znacie…

We wrześniu prowadziliśmy autorski projekt Jasnogórskiego Centrum Informacji skierowany dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy i regionu pod nazwą: Wiktoria Wiedeńska i jej ślady na Jasnej Górze w kontekście wydarzeń w Polsce, Austrii, Szwecji oraz Francji w XVII wieku - edycja na rok 2024


Wrzesień 2024 roku przyniósł kolejną inicjatywę Jasnogórskiego Centrum Informacji, tym razem skierowaną do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Częstochowy oraz okolic.

Celem projektu jest przybliżenie młodzieży wartości kulturowych i duchowych, jakie niesie ze sobą Jasna Góra, oraz uświadomienie jej roli w historii Polski i chrześcijańskiej Europy. Istotnym elementem projektu jest postać króla Jana III Sobieskiego, który stanął na czele sprzymierzonych wojsk i pokonał Imperium Osmańskie pod Wiedniem.

W ramach zeszłorocznego „eksperymentu”, który odbył się na Jasnej Górze, uczennice i uczniowie SP Nr 13 oraz I LO im. J. Słowackiego mogli zwiedzić Jasną Górę z przewodnikiem "Śladami Odsieczy Wiedeńskiej po Jasnej Górze".

Młodzież zainteresowana była nie tylko historycznymi aspektami, ale również duchowym wymiarem wizyty w miejscu dla nich tak bliskim, choć często nieznanym i niedocenianym.

Częstochowski oddział Towarzystwa Polsko-Austriackiego przez wiele lat organizował w szkołach /rokrocznie we wrześniu / tradycyjne prelekcje na temat historii Odsieczy Wiedeńskiej. W tym roku zostały one zastąpione bardziej aktywną formą, jaką jest zwiedzanie Jasnej Góry.

Dzięki tej współpracy uczniowie mogli w pełni zrozumieć, jak ważne są polsko-austriackie powiązania w kontekście historycznym oraz ich znaczenie dla kształtowania się tożsamości narodowej.

Tegoroczna edycja zwiedzania rozszerzyła tematykę o całe stulecie XVII wieku, koncentrując się na wydarzeniach drugiej połowy tego okresu, w tym m.in. na obronie Jasnej Góry w 1655 roku oraz na ślubie króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką Eleonorą Habsburżanką.

Uczniowie z różnych szkół mieli możliwość poznania nie tylko historycznych faktów, ale także wątków kulturowych, które łączyły Polskę z Austrią, Szwecją czy Francją. Niektóre etapy „lekcji w terenie” były prowadzone w języku niemieckim, co dla klas z rozszerzonym językiem stanowiło kolejny edukacyjny aspekt.

Projekt był prowadzony pod czujnym okiem siostry Małgorzaty Kierznowskiej, dyrektor Jasnogórskiego Centrum Informacji oraz z pomocą p. Magdaleny Cyngier-Baldowskiej i spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży oraz ich opiekunów, co wskazuje na potrzebę kontynuacji takich inicjatyw w przyszłości.

Z nadzieją na dalszy rozwój tego oraz innych projektów, Jasnogórskie Centrum Informacji planuje wprowadzenie nowych atrakcji, w tym udostępnienie do zwiedzania części Bastionu Św. Rocha, gdzie znajdują się pamiątki po Odsieczy przywiezione spod Wiednia.

To z pewnością zachęci jeszcze więcej młodych ludzi pragnących zgłębiać historię i kulturę Jasnej Góry.

Dzięki współpracy z Towarzystwem Polsko-Austriackim projekt nabiera jeszcze większego znaczenia, łącząc historię Polski z jej sąsiednimi krajami i tworząc mosty międzykulturowe dla młodzieży z Częstochowy i okolic.


Pomysłodawczynią i inicjatorką przedsięwzięcia jest pani Bogumiła Kmieć, która w ramach wolontariatu oprowadza na co dzień grupy w Sanktuarium Jasnogórskim.


Zakres trasy tematycznej: „Śladami Odsieczy Wiedeńskiej po Jasne Górze”

- Poszukiwanie darów wotywnych związanych z XVII wiekiem, zgłębianie kontekstu historycznego z istotnymi wydarzeniami tamtych czasów w Polsce, Austrii, Szwecji oraz Francji.
- Przedstawienie pobytu króla Jana III Sobieskiego na Jasnej Górze w dniach 25-26 lipca 1683 roku w drodze na odsiecz oblężonemu Wiedniowi, kiedy to z rąk oo. Paulinów otrzymał miecz Hetmana Wielkiego Koronnego Stanisława Żółkiewskiego – swojego pradziadka – oraz kopię Ikony Jasnogórskiej.
- W muzeach jasnogórskich poszukiwanie także darów wotywnych przywiezionych po Wiktorii Wiedeńskiej oraz tych, które przekazała Królowa Marysieńka i Królewicz Konstanty – syn króla Jana III.
- Heroiczna obrona Jasnej Góry podczas oblężenia przez wojska szwedzkie od 18 listopada do 27 grudnia 1655 roku oraz wspomnienie ślubów króla Jana Kazimierza w Katedrze Lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku, uwiecznionych na obrazie Jana Matejki w Kaplicy Cudownego Obrazu, wraz z tablicą z ich tekstem w Sali Rycerskiej.
- Dla zaakcentowania powiązań polsko-austriackich w XVII wieku dużo uwagi poświęcamy ślubowi króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego z arcyksiężniczką Eleonorą Habsburżanką, co miało miejsce na Jasnej Górze 27 lutego 1670 roku. Dary z tej okazji złożone odkryjemy w Skarbcu Jasnogórskim.

Najnowsze wpisy z Nasze aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze...
25 listopada 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą informacją Biura Prasowego Jasnej Góry na temat najbliższego tygodnia …

Krypta jasnogórska - ostatni tydzień
25 listopada 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Listopad dobiega końca. Wraz z nim, dobiega końca tegoroczna możliwość odwiedzenia i modlitwy w Krypcie …

Wieczór z księdzem Dolindo na Jasnej Górze
9 listopada 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Klasztor Ojców Paulinów serdecznie zaprasza na "Wieczór z księdzem Dolindo na Jasnej Górze"

O. Nikodem Kilnar zaprasza!
9 listopada 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

W imieniu o. dr Nikodema Kilnara, krajowego duszpasterza muzyków kościelnych, pragniemy serdecznie zaprosić do udziału …