Jasnogórskie Centrum Informacji – Błogosławiony Stefan Kard. Wyszyński - wystawa

Błogosławiony Stefan Kard. Wyszyński - wystawa

13 czerwca 2024, M L

Nowa wystawa m.in. „świadków 1966r.” - sukienkę millenijną na obraz Matki Bożej, kopię Millenijnego Aktu oddania Polski Maryi oraz szereg osobistych pamiątek po Prymasie kard. Stefanie Wyszyńskim można zobaczyć na wystawie, która dziś została otwarta w nowych pomieszczeniach bastionu św. Rocha na Jasnej Górze. Ekspozycja nosi tytuł: „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński” i łączy te dwie wielkie postaci Kościoła.

Wyjątkowym eksponatem jest przede wszystkim sukienka millenijna, zwana też „sukienką Tysiąclecia”, zdobiąca Cudowny Obraz Matki Bożej, „świadek” wydarzeń z 1966 r. Inicjatorami wykonania nowej sukni na Tysiąclecie Chrztu Polski byli paulini, ale projektowi patronował Prymas kard. Stefan Wyszyński. Są też milenijne korony.

O. Rudziński zwrócił uwagę właśnie na ten na wyjątkowy czas w dziejach naszej Ojczyzny i Kościoła w Polsce, a bardzo związany z Prymasem, czyli rok 1966r. i obchody Millenium chrztu Polski. Najważniejszym ich momentem były uroczystości 3 maja na Jasnej Górze. W trakcie uroczystej sumy, podczas której homilię wygłosił ks. Prymas, obraz Matki Bożej Jasnogórskiej ukoronowano „koroną tysiąclecia” oraz odczytano „Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi”. Obecnie dokument znajduje się w specjalnej tubie przy jasnogórskim Obrazie, natomiast na wystawie można zobaczyć jego replikę.

Można „wejść” do pokoi, w których mieszkał kard. Stefan Wyszyński podczas obecności na Jasnej Górze. Ponieważ znajdują się one za klasztorną klauzurą, pokazano je za pomocą zdjęć, ale też przeniesionych tu niektórych przedmiotów użytkowych jak np. klęcznik.
O. Rudziński przypomniał, że oprócz oficjalnych wizyt podczas wydarzeń kościelnych, kard. Wyszyński przyjeżdżał do Sanktuarium na modlitwę zwłaszcza w soboty, w dniu poświęconym Matce Bożej, stąd nazywa się je na Jasnej Górze sobotami Królowej Polski. Paulin, jeszcze jako chłopiec, zapamiętał Prymasa właśnie z takiej sobotniej Mszy św. sprawowanej w ornacie, który teraz znalazł się na wystawie.
Ekspozycja znalazła się w wyremontowanej ostatnio części Bastionu św. Rocha.

Najnowsze wpisy z Nasze aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze (7-14 lipca)
7 lipca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Przedstawiamy podane na stronie internetowej Biura Prasowego Jasnej Górynajważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:

Sala Rycerska: Wystawa fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę
22 czerwca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

„Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj na Jasnej Górze” to tytuł wyjątkowej wystawy, …

Wystawa „Golgota Wschodu“
13 czerwca 2024, M L

W maju 2022 roku otwarta została na Jasnej Górze wystawa Golgota Wschodu oraz odbyło się …

Nowa wystawa na Jasnej Górze - „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakem 12. Pułku Ułanów Podolskich"
13 czerwca 2024, M L

19 kwietnia 2024 r. otworzona została na Jasnej Górze nowa wystawa. Prezentuje ona przede wszystkim …