Jasnogórskie Centrum Informacji – Nowa wystawa na Jasnej Górze - „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakem 12. Pułku Ułanów Podolskich"

Nowa wystawa na Jasnej Górze - „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakem 12. Pułku Ułanów Podolskich"

13 czerwca 2024, M L

19 kwietnia 2024 r. otworzona została na Jasnej Górze nowa wystawa. Prezentuje ona przede wszystkim militaria przypominające szlak bojowy żołnierzy 12. Pułku Ułanów Podolskich w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku i dalszych walk II wojny światowej. Brali oni udział w najważniejszych bitwach, m.in. pod Mokrą i Monte Cassino, które zostały rozegrane w ciągu ostatniej wojny.

Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w 85 rocznicę bitwy pod Mokrą oraz 80. rocznicę bitwy o Monte Cassino.

Bitwa pod Mokrą to jedno z pierwszych starć wojska polskiego podczas drugiej wojny światowej, które miało miejsce 1 września 1939 r. Około 6 tysięcy polskich żołnierzy odparło atak 14 tysięcy niemieckich żołnierzy 4. dywizji pancernej, opóźniając w ten sposób marsz Wehrmachtu na Warszawę.

18 maja 1944 roku polscy żołnierze 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa wraz z oddziałami zachodnich aliantów zajęły ruiny klasztoru Monte Cassino otwierając tym samym drogę do Rzymu. Bitwa o Monte Cassino zapisała się w polskiej historii jako symbol poświęcenia i bohaterstwa polskich żołnierzy walczących na froncie zachodnim o wolność Polski.

Wśród prezentowanych eksponatów znajdują się m.in. unikatowe dokumenty np. listy oficera 12. Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska, oryginalna kurtka mundurowa typu battle-dress żołnierza – uczestnika kampanii włoskiej.

Na wystawie można po raz pierwszy zobaczyć szczątki bombowca Vickers Wellington, należacego do Dywizjonu 305 biorącego udział w bitwie o Anglię.

Do głównej wystawy dołączone zostały liczne pamiątki po Dywizjonie 305, który był czwartym dywizjonem bojowym sformowanym w Wielkie Brytanii w 1940 roku. Pamiątki zostały ofiarowane Jasnej Górze przez Polaków mieszkających w Londynie.

Wystawę „Od Mokrej po Monte Cassino – szlakiem 12. Pułku Ułanów Podolskich w jasnogórskim Bastionie św. Rocha można zwiedzać do 30 września 2024 roku.

Wstęp wolny! Serdecznie zapraszamy!

Najnowsze wpisy z Nasze aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze (7-14 lipca)
7 lipca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Przedstawiamy podane na stronie internetowej Biura Prasowego Jasnej Górynajważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:

Sala Rycerska: Wystawa fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę
22 czerwca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

„Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj na Jasnej Górze” to tytuł wyjątkowej wystawy, …

Wystawa „Golgota Wschodu“
13 czerwca 2024, M L

W maju 2022 roku otwarta została na Jasnej Górze wystawa Golgota Wschodu oraz odbyło się …

Nowa wystawa na Jasnej Górze - „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakem 12. Pułku Ułanów Podolskich"
13 czerwca 2024, M L

19 kwietnia 2024 r. otworzona została na Jasnej Górze nowa wystawa. Prezentuje ona przede wszystkim …