Jasnogórskie Centrum Informacji – Sala Rycerska: Wystawa fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę

Sala Rycerska: Wystawa fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę

22 czerwca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

„Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj na Jasnej Górze” to tytuł wyjątkowej wystawy, którą można oglądać od dzisiaj w Sali Rycerskiej. Na dwudziestu planszach umieszczono fotografie z jasnogórskiego archiwum, dokumentujące wybrane momenty z pielgrzymek papieża Polaka do sanktuarium.

Święty Jan Paweł II sześciokrotnie pielgrzymował na Jasną Górę. Był człowiekiem zawierzenia i wielkim czcicielem Matki Bożej. Podczas pierwszej pielgrzymki do jasnogórskiego sanktuarium, 4 czerwca 1979 roku powiedział: „Pozwólcie, że wszystko to tutaj zawierzę! Pozwólcie, że wszystko to zawierzę w nowy sposób! Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj”. Papież Polak zawierzył Polskę, Kościół i świat Matce Bożej.

- Czerwiec jest wyjątkowym miesiącem pielgrzymowania św. Jana Pawła II do naszego kraju. Był pierwszym papieżem, który przekroczył progi Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Poprzez tę wystawę pragniemy przywołać wszystkie jego pielgrzymki i dzielić się radością, że papież Polak nawiedzał sanktuarium - powiedział o. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry. Dodał, że te zdjęcia mają też zachęcić do refleksji nad nauczaniem świętego i przypomnieć jego postać.

Ojciec Święty ostatni raz w czasie swego pontyfikatu odwiedził Jasną Górę, 17 czerwca 1999 r. i mówił: „Raduję się dzisiaj, że dane mi jest stanąć raz jeszcze na tym świętym miejscu, na tym szczególnym miejscu modlitwy, i spojrzeć z bliska w jasnogórskie oblicze naszej Matki". - To zapatrzenie i zatopienie w modlitwie możemy również zobaczyć na zamieszczonych na wystawie zdjęciach. Możemy podziwiać, tę niesamowitą umiejętność Świętego Papieża, jaką była koncentracja na Jezusie i Jego Matce. Kiedy przyjrzymy się dokładnie, zobaczymy, że mimo otaczającego go tłumu wiernych jest jakby sam na sam z Bogiem – podkreślił o. Bortnik

Św. Jan Paweł II podczas każdej wizyty do Ojczyzny wlewał w serca Polaków nadzieję na wolność i lepszą przyszłość. Zawsze z troską i miłością zwracał się do młodzieży, mówiąc, że „losy Ojczyzny zależą od nich”. Nauczał, aby w czasach niepokoju i radości wszystko zawierzać Matce Bożej – „Totus Tuus-Cały Twój Maryjo”.

Wystawę można podziwiać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.

O.Michał Bortnik, Maria Bareła-Gawenda @JasnaGóraNews

Najnowsze wpisy z Nasze aktualności

W tym tygodniu na Jasnej Górze (7-14 lipca)
7 lipca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

Przedstawiamy podane na stronie internetowej Biura Prasowego Jasnej Górynajważniejsze wydarzenia w tym tygodniu:

Sala Rycerska: Wystawa fotografii z pielgrzymek Jana Pawła II na Jasną Górę
22 czerwca 2024, Jasnogórskie Centrum Informacji

„Jestem człowiekiem zawierzenia. Nauczyłem się nim być tutaj na Jasnej Górze” to tytuł wyjątkowej wystawy, …

Wystawa „Golgota Wschodu“
13 czerwca 2024, M L

W maju 2022 roku otwarta została na Jasnej Górze wystawa Golgota Wschodu oraz odbyło się …

Nowa wystawa na Jasnej Górze - „Od Mokrej do Monte Cassino – szlakem 12. Pułku Ułanów Podolskich"
13 czerwca 2024, M L

19 kwietnia 2024 r. otworzona została na Jasnej Górze nowa wystawa. Prezentuje ona przede wszystkim …